Alyvuogės - maistingi vaisiai, žinomi nuo pat antikos laikų
-
Alyvuoges savo žinomumu galėtų pralenkti nebent rojaus vaisius (nors istorikai taip ir nesutinka, ar tai buvo obuolys ar visgi persikas). Alyvmedžiai augo jau prieš kelis tūkstančius metų, apie juos galima išgirsti graikų mituose ar net perskaityti Senajame Testamente. Olimpiniams čempionams būdavo įteikiamas iš alyvmedžio šakelių supintas vainikas, o ir pati alyvmedžio šakelė simbolizuoja taiką.
Jau senovėje alyvuogės buvo vertinamos dėl savo maistingumo, o ir šiandien gausu jų panaudojimo būdų: kaip užkandis prie vyno ar puikus priedas į salotas.
Kuo vertingos alyvuogės?
Alyvuogės vertingos dėl gausaus gerųjų – mono nesočiųjų - riebalų rūgščių kiekio. Šios riebiosios rūgštys apsaugo nuo širdies bei kraujagyslių ligų, veikia prieš uždegiminius procesus, o tai mažina tikimybę susirgti Alzheimeriu, antrojo tipo diabetu ir net apsaugo nuo onkologinių ligų.
Alyvuogėse taip pat daug ir mineralinių medžiagų: kalcio, fosforo bei geležies. O jose esantys polifenoliai (būtent jie ir kalti dėl alyvuogių kartumo) veikia kaip antioksidantai - kovodami prieš laisvuosius radikalus, apsaugo mūsų kūno ląsteles.
Alyvuogių rūšys
Ar atsimenat tą mitą, jog juodos alyvuogės yra žalios, tik dažytos? Tai nėra tiesa. Juodosios alyvuogės tiesiog yra labiau subrendusios. Žalios alyvuogės nuskinamos dar pilnai nesunokusios. Tačiau šalia žaliųjų ir juodųjų alyvuogių yra dar labai daug rūšių, vertų Jūsų dėmesio. Štai keletas žymiausių:
● Kalamata alyvuogės: kilusios iš Grakijos, juodos alyvuogės, išsiskiriančios savo dydžiu.
● Chalkidi alyvuogės: taip pat kilusios iš Graikijos, žalios alyvuogės. Kadangi yra didelės, dažnai parduodamos su skirtingais įdarais: paprika, česnaku, ančiuviais.
● Ispaniškos alyvuogės: tai mažos, žalios alyvuogės. Alyvmedžiai priklauso arbequina rūšiai.
Alyvuogių apdorojimas
Šviežios alyvuogės – retas delikatesas. Nors valgyti alyvuoges nuo medžio tikrai galima, kažin ar to norėtumėte: šviežios alyvuogės yra labai karčios, todėl prieš parduodant yra apdorojamos.
Dažniausiai mūsų prekybos centrų lentynas pasiekia marinuotos alyvuogės, kiek rečiau - saulėje džiovintos. Marinuotos alyvuogės gali būti apdorojamos dviem būdais. Jas galima laikyti tiesiog druskoje. Tokiam marinavimui labiausiai tinka juodosios alyvuogės. Žaliosios alyvuogės apdirbamos kiek kitaip: jos laikomos ne tiesiogiai druskoje, bet druskos tirpale. Be to, toks marinatas gardinamas actu, česnaku ar prieskoninėmis žolelėmis, siekiant išgauti aromatingą poskonį.
Sužadinome apetitą? Alyvuogės internetu – paprastas ir lengvas būdas apsipirkti. Tereikia užsukti į Eastanbul internetinę parduotuvę, kurioje nustebins alyvuogių įvairovė nuo klasikinių juodų, žalių ar kalamata alyvuogių iki ant griliaus keptų alyvuogių.
1 - 6 iš 6Žalios alyvuogės keptos ant griliaus SUNTAT, 250 gKodas: 869080435829Juodosios alyvuogės silpnai sūrios be kauliukų SUNTAT, 800 gKodas: 869080401479Juodosios alyvuogės su kauliukais Gemlik SUNTAT, 900 gKodas: 869080435699Juodosios alyvuogės su kauliukais Yagli Sele SUNTAT, 900 gKodas: 869080433979